Większość rodziców zaczyna się zastanawiać nad czyszczeniem nocnika dopiero na etapie odpieluchowywania dziecka. Pierwszym miejsce, w którym szukamy porad, to fora, grupy, profile społecznościowe dla rodziców i mainstreamowe portale. Poniżej przykładowe porady z internetu:
W belgijskim Centrum Środowiska i Zdrowia przeprowadzono ciekawe badania nad zdrowiem dzieci, które często przebywały w chlorowanych pomieszczeniach. Takie dzieci z Holandii, Hiszpanii i Francji częściej od pozostałych cierpiały na infekcje dróg oddechowych, takie jak grypa, bronchit i zapalenie migdałków. (1)
Opary chloru zawartego w popularnych środkach mogą działać drażniąco na dorosłych, a pamiętajmy, że dziecko jest bardziej wrażliwe, a jednocześnie w czasie nocnikowania jest wyjątkowo blisko chlorowanej powierzchni. Warto uzmysłowić sobie, że silne chemiczne środki na bazie chloru są znane od kilkudziesięciu lat, a w Polsce stosowane jeszcze krócej. Być może o ich wpływie na organizmy żywe nie wiemy jeszcze wszystkiego. To sprawia, że zachęcamy do spojrzenia jeszcze raz na temat mycia nocnika.
Wielu z nas słyszało w dzieciństwie o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno sikać do basenu. To oczywiste, jednak i w tej prawdzie kryje się drugie dno. Woda w większości basenów jest chlorowana, dzięki czemu nie rozwijają się w niej bakterie. Okazuje się, że w kontakcie chloru z amoniakiem zawartym w moczu powstaje potencjalnie toksyczny gaz chloraminowy. Podrażnia on oczy, gardło i nos, wywołując katar czy łzawienie. Niektórych może od niego mdlić lub może im się kręcić w głowie. Dlatego też rzeczywiście pod żadnym pozorem nie można sikać do basenu, a w domu warto zachowywać ostrożność podczas czyszczenia toalet czy płukania nocników środkami na bazie chloru.
Utarło się, że nic nie jest w stanie zapewnić czystości w toalecie tak dobrze, jak chlor i inne silnie żrące substancje. Już wiemy, że to nieprawda, bo w Polsce od kilku lat pojawiają się pierwsze, skuteczne płyny do toalet na bazie naturalnych składników. Ekologiczne czyszczenie nocnika też jest możliwe!
Gdy w Polsce wciąż wybór naturalnych środków był niewielki, sposobem wielu rodziców na wyzwania związane z czystością był ocet. Jest to dobra alternatywa do silnej chemii sklepowej. Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:2 i spryskaj nocnik. Jeżeli zapach octu nie jest Ci obojętny, poniżej znajdziesz rozwiązanie dla siebie.
Gdy powstawała Blanda, staliśmy przed podobnymi dylematami. Dlatego wśród koncentratów znalazł się też płyn do czyszczenia nocników, nakładek toaletowych, toalet czy desek sedesowych. Zależało nam, by powstał maksymalnie naturalny sposób na czyszczenie nocnika, przebadany przez naszą technolożkę, opatrzony datą ważnością i po prostu: bezpieczny.
Czego potrzebujesz:
Jak myć nocnik?
Dodatkowe wskazówki:
Płynem Blanda możesz też myć wanienkę czy wiaderko do mycia niemowląt, deskę sedesową, a także ściany, podłogę wokół toalety i nocnika, które też mogą od czasu do czasu wymagać dezynfekcji.
Źródło badań:
Nowe produkty, promocje, wieści z naszego małego świata
— prosto do Twojej skrzynki.📬